Doç.Dr.Tevfik SÖZEN

Ritidektomi
Yüz Germe Ameliyatı

Yüzümüzün yaşlanması iki faktörün sonucudur. Yüz kasları zamanla yer çekiminden etkilenip sarkar ve yüzdeki yumuşak dokular ve yüz derisinin hacmi ve kalınlığı yıllar geçtikçe azalır. Bunların sonucunda da yüz yaşlanır ve daha yorgun görünmeye başlar. Yaşlanmanın etkisiyle yüzün şekli de değişir. Yüz germe ameliyatı, yaşlanmanın yüzdeki etkilerini düzelten ve görünüşünüzde dikkate değer bir değişim gerçekleşmesini sağlayan bir operasyondur. Bu ameliyat, sarkık çene çizgisini, sarkık yanakları ve net olmayan boyun çizisini düzeltir. Ameliyat sonucu hasta, daha genç ve canlanmış bir yüze sahip olur ve yaklaşık 10 yaş kadar gençleşir.

Yüz germe ameliyatında birçok metot kullanılır. Son senelerde bu ameliyat için büyük gelişmeler kaydedilmiştir. Daha önceki dönemlerde cerrahlar, yüzü daha sıkı gererek bu ameliyatı uygulamaktaydılar. Bu eski uygulama hastalarda çok doğal durmayan bir görünüm ile sonuçlanıyordu. Ancak, günümüzdeki son gelişmeler doğal olmayan görünümlü ameliyat sonuçlarının önüne geçmiştir. Artık daha derin dokuların yerini değiştirmek ve cilt gerginliğini yeniden konumlandırılmış dokular üzerinde serbest bırakmak için daha yeni ve daha iyi tekniklere sahibiz. Böylelikle hastalar, daha uzun süreli ve daha doğal sonuç alıyor.
Yüz germe ameliyatı olmayı düşünen çoğu hasta, sonuçların ne kadar süreceğini ve başka insanların ameliyatlarını fark edip, etmeyeceğini sorar. Bu soruların cevabı sizin anatominizde, kişisel isteklerinizde ve yüzünüzde ne kadar yaşlanma olduğuna bağlıdır. Yaşınıza bakılmaksızın, görüntünüzü iyileştirmek için yüz germe ameliyatı istiyor olabilirsiniz. Ameliyat sonucunda, daha genç ve sağlıklı bir görüntüye sahip olursunuz. Daha genç hastaların, sonuçları daha uzun süre kalıcıdır. Kesiler kulakların arkasına ve doğal kırışıklıklara gizlenir.

Yüz germe ameliyatı sonrası, hasta durumuna göre hastanede yatabilir ya da eve gidebilir. Ameliyat sonrası ağrı beklenmez ancak yine de biz hastanın konforu için ağrı kesici reçete ederiz. 10 gün ile 2 hafta arasında hasta, sosyal hayatına rahatlıkla dönebilir. Yüz germe ameliyatı, kolay bir operasyonla hastaya çarpıcı bir değişim sağlar. Bu nedenle hastalar oldukça memnun ayrılırlar.

Yüz Germe Ameliyatı Sıkça Sorulan Sorular

Yüz germe için en iyi adaylar beklentilerinde gerçekçi olan, sarkmış yüz ve boyun cilt görünümünü azaltmakla ilgilenen fiziksel olarak sağlıklı kişilerden oluşur. İyi tanımlanmış bir kemik yapısı ve hala az da olsa elastikiyetini koruyan cilt yapısına sahip hastalar genellikle en iyi sonuçları alırlar.
Hastaların çoğunluğu 40-60 yaşları arasında olmasına rağmen, yüz germe ameliyatı her yaşta yapılabilir.
Yüz germe ameliyatlarının tamamlanması genellikle birkaç saat gerektirir, ancak daha kapsamlı prosedürler daha uzun sürebilir ve hatta birden fazla oturum gerektirebilir.
Yüz germe için kesiler sıklıkla kulakların arkasından yapılır ve cildin doğal kırışıklıklarında gizlenir, iyi kamufle edilmiş ince iplik benzeri çizgiler olarak iyileşir.
Web sitemizdeki deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanıyoruz. Bu web sitesine göz atarak, çerez kullanımımızı kabul etmiş olursunuz.