Doç.Dr.Tevfik SÖZEN

Bişektomi
Yanak Estetiği

Hayatta her şey kararında olmalı, yağ dokusu için de bu geçerli. Yağ dokusu yüzümüzde sağlıklı ve dolgun bir görüntü yansıtırken fazlası güzelliği bozucu etkilere sebep olur. Bişektomi ameliyatında çıkardığımız yağ dokuları “Bichat’in yağ dokusu”, yağ dokularının bu tür güzellik üzerine etkilerini göstermek için çok güzel bir örnek. Yapısal olarak Bichat’in yağ dokusu yanağımızın en derininde yer alan, kilo almakla şişip inen yağ dokularından biraz farklı yapıda olan yağ dokularıdır.

Bişektomi, yanak estetiği, Hollywood yanağı gibi birçok adı olan bu işlem, Bichat yağ yastıklarının cerrahi bir yöntemle ağız içinden yapılan kesilerle çıkarılması işlemidir. Lokal anestezi, sedasyon ve genel anestezi altında uygulanabilen bu işlem yaklaşık 20-25 dk arası sürer. Ağız içerisinden yaklaşık 1 cm’lik kesiler uygulanır ve yağ dokusunun çıkarılması sonrasında dikiş atılarak kesi kapatılır. Bişektomi ameliyatı sonrasında herhangi bir görünür yara izi olmaz. Alınan yağ dokusun olduğu yerdeki şişkinlik ve kabarıklık azaldığı için, yanaklarda arzulanan çekici görünüm sağlanmış olunur.

Bişektomi Fayda ve Zararları

  • Bişektomi ameliyatında herhangi bir görünür yara izi olmaz.
  • Yanak estetiği sonuçları, kilo alma dahi olsa, kalıcıdır ve yüze elmacık kemiklerinin daha belirgin ve yüzün daha estetik olduğu bir görüntü kazandırır. Bu sebeple yaygın olarak Hollywood yanağı şeklinde adlandırılır.
  • Zamanla doğal olarak bichat yağ dokuları azalır, yani bu operasyon geçirildikten sonra yaşlanmayla birlikte elmacık kemiklerinin çukur görünme ihtimali vardır.
  • Eğer cerrah yanaktan çok fazla yağ dokusu çıkarırsa, kilo verme ile birlikte aşırı zayıf kalmış bir yüz görüntüsü ortaya çıkabilir. Yani bu işlem gerçekleştirilirken etkisini çok görmek adına çok agresif davranıp fazla yağ dokusu çıkarmamak gereklidir.

Bişektomi Ameliyatı Sonrası Süreç ve Etki

Bişektomi ameliyatı ayaktan tedavi olduğu için hasta normal yaşantısına operasyon sonrası hemen dönebilir. Ameliyat sonrası enfeksiyon riskini önlemek için antibiyotik tedavisi uygulanır ve yara bakımını yapabilmek için oral olarak kullanılan ağız bakım ürünleri kullanılır. Ameliyat sonrasında genellikle herhangi bir morluk gözlenmez, fakat işlem sonrasında yanaklarda ödem görülmesi olası ve normaldir. Ameliyatta uygulanan ağız içerisindeki kesi 1. hafta kontrolünde genellikle tamamen iyileşme gösterir.

Bişektomi ameliyatının etkisi hemen görülmekle birlikte şişlikler ve ödem erken dönemde etkiyi biraz gölgeleyebilir. Ameliyatın kalıcı etkisi yaklaşık 3-4 haftada görülmektedir.

Bişektomi Ameliyatı için en uygun adaylar kimlerdir? Kalıcılığı nedir?

Ne kadar kilo verirse versin yuvarlak ve incelmeyen bir yüzü olduğunu düşünen kişiler, bişektomi ameliyatı için iyi bir aday olabilirler. Zaman zaman çok gelişmiş çene kasları olan kişilerde yanakların geniş görünmesi durumu olabilir, bu durumlarda bişektomi ameliyatı tek başına hastaya fayda sağlamayacaktır. Fazla gelişmiş çene kasları olan hastalarda, ameliyat ile birlikte çene kaslarına nörotoksin uygulaması yapıldığı taktirde sonuç çok daha iyi olacaktır. Bişektomi ameliyatı kalıcı bir ameliyattır. Kilo alma ile yeniden gelişebilecek yağ dokuları olmadığı gibi kilo verme durumu da bichat yağ yastıkçıklarına etki etmez.

Web sitemizdeki deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanıyoruz. Bu web sitesine göz atarak, çerez kullanımımızı kabul etmiş olursunuz.