Doç.Dr.Tevfik SÖZEN

Otoplasti
Kepçe Kulak Ameliyatı

Otoplasti, kulakların şeklini ve boyutunu düzeltmek için yapılan cerrahi bir prosedürdür. Kulak ameliyatı, şekil açısından problemli her kulağa yapılabilir ancak en çok kepçe kulak probleminde uygulanmaktadır. Kepçe kulak küçük bir sorun olarak görünse de hem çocuklarda hem de yetişkinlerde ciddi özgüven sorunlarına neden olabilir ve sürekli kulaklarını saklamaya çalışabilirler. Otoplastide amaç, doğal bir şekle, orana ve büyüklüğe sahip kulaklar yapmaktır.

Otoplasti Sıkça Sorulan Sorular

Otoplasti için en iyi aday, orantısız büyüklükte kulaklara sahip olan, kulaklarının bir ya da iki tarafı kepçe olan, yapısal şekil bozuklukları olan ve, eşit olmayan kulaklara sahip olan, gerçekçi beklentileri olan, fiziksel olarak sağlıklı bir bireydir. Bu prosedür, yetişkinlerin yanı sıra beş yaş ve üstü çocuklara da uygulanabilir.
Otoplasti ameliyatı lokal anestezi veya genel anestezi altında uygulanabilir.
Otoplasti ameliyatı yaklaşık 1 saat kadar sürer.
Kullandığımız teknikte, kepçe kulak ameliyatında kulak arkasından cilt çıkartılmaz. Bu nedenle his kaybı ve yara izi oluşma durumu minimumdadır. Kişisel farklılıklar her işlemde olduğu gibi bu ameliyatta da görülebilir.
Kepçe kulak ameliyatları günümüzde farklı yöntemlerle yapılabilmektedir. Bu yöntemlerin birbirlerinden en önemli farklılıkları cilt kesisi yapılıp kıkırdakları şekillendirmek veya ciltte kesi yapmadan dikişler ve iğneler kullanarak kıkırdakları şekillendirmek ve zayıflatmak üzerinedir. Kabaca birbirinden ayrılmış bu iki yöntemin karşılaştırılmasında çeşitli avantaj ve dezavantajlar görülür. Burada amaç hangi yöntem kullanılırsa kullanılsın hastaya zarar vermeden arzulanan kulak şeklinin oluşturulması ve bu şeklin kalıcı olmasıdır. Hastanın durumuna göre kliniğimizde iki farklı yöntemi de uygulamaktayız.
Yaşlanma ile birlikte, sadece kulak memesinde değil yüzümüzdeki birçok bölgede sarmalar ve kırışmalar olur. Kulak memesinin yılların etkisiyle hacim kaybetmesi, cildinin esnekliğinin azalması, yerçekimiyle birlikte oluşan sarkmanın nedenidir. Kişiler, kulak memelerine taktıkları ağır küpelerle bu sarkmaya daha da hız kazandırırlar. Kulak memesindeki bu büyüme hangi nedenle olursa olsun, lokal anestezi altında da yapılabilen cerrahi müdahalelerle kalıcı olarak düzeltilebilir.
Kulak memesi deliği, küpe deliği, kulak deliği adına ne derseniz deyin bazen güzellik için yaptığımız işlemler ileride istemediğimiz sonuçlara yol açabilir. Küçük bir delik, gerek uzun süre ağır küpe takma, gerek geçirilen enfeksiyonlar, gerekse de cildin yırtılmaya yatkınlığından büyük yarık ve/veya yırtıklara dönüşebilir. Bu tür problemlerin düzeltilmesi basit cerrahi girişimlerle mümkündür. İster hiç delik açılmamış gibi, isterseniz de çok daha güzel gözüken kulak delikleri oluşturmak mümkündür.
Web sitemizdeki deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanıyoruz. Bu web sitesine göz atarak, çerez kullanımımızı kabul etmiş olursunuz.