Doç.Dr.Tevfik SÖZEN

Mentoplasti
Çene Estetiği

Burun ve alın gibi, çene de yüzü estetik açıdan en çok tanımlayan organlarımızdan biridir. Mentoplasti veya çene ameliyatı, inanılmaz estetik sonuçlar veren hızlı ve basit bir cerrahi işlemdir. Ağız içinden yapılan küçük bir kesiyle, çene kemiği şekillendirilir. Çene estetiği, çene kemiğinin büyütülmesi ya da küçültülmesi için uygulanan cerrahi bir operasyondur. Çene büyütme estetiği, çene implantı ya da vücudun başka bir bölgesinden alınan yağ transferiyle yapılabilmektedir. Genellikle çene büyütme ameliyatları, tek başına uygulanan bir prosedür olsa da, başka ameliyatlarda tamamlayıcı olarak da yapılabilir. Olması gerekenden daha zayıf bir çene yapısı, burnu daha büyük gösterir ve kısa bir boyun çizgisi görüntüsü verir. Özellikle erkeklerde, keskin ve kare bir çene yapısı idealdir. İçe doğru girintili bir çene, erkeklerde olması beklenen maskülen görünümü azaltmaktadır. Kadınlarda ise çene ve çene hattı dengeli ve net ama aynı zamanda da daha yumuşak olmalıdır.

Çene kemiğini büyüterek, yüzün genel görüntüsünü dengelemeyi ve orantılı bir hale getirmeyi hedefleriz. Ayrıca çene estetiği, rinoplasti ve yüz germe ameliyatlarının sonucunu daha fazla vurgulamakta da kullanılır.

Çene kemiği ileri doğru hareket ettirilerek, çene kemiği geriye alınarak, asimetrik çeneler eşitlenerek veya çene uzatması ve kısaltması gibi yatay işlemler gerçekleştirerek prosedür uygulanabilir.

Web sitemizdeki deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanıyoruz. Bu web sitesine göz atarak, çerez kullanımımızı kabul etmiş olursunuz.