Doç.Dr.Tevfik SÖZEN

Kaş Kaldırma
Ameliyatı

Kaşlar gözlerin ve yüzümüzün bütünün mimik etkisini oluşturmada oldukça etkili, adeta gözlerin sözcüsü konumunda yapılardır.

Kimi zaman çatık, kimi zaman kalkık, kimi zaman aşağıya dönük; başı ve kuyruğu ile, farklı kısımlarının hareketi ile farklı mesajlar veren yapılardır.

Her hareketi ile birçok mesaj veren bir yapının yapısal olarak kötü konumlanmış olması ya da yıllar içerinde yer çekimi ile yer değiştirmesi, kişinin olmak istemediği bir görüntüye sahip olmasını ve yorgun üzgün mesaj verir konuma gelmesine sebep olabilir.

Hal böyle olunca bize düşen zarar vermeden, olması gerekeni sağlamak veya bozulmuş olanı restore etmektir.

Bu gibi girişimler için temel prensibimiz olan

  • Sonuç kalıcı olsun,
  • İstenileni karşılasın
  • Yapay durmasın

Temel kurallarında ilerleyerek, hastalarımızın bireysel durumlarına saygı göstererek değerlendirmek ile başlar.

Kaş kaldırmanın neden gerektiğini ve kaşların hareketinin önemini vurguladık, peki kaş kaldırma işlemlerinin girişim tekniklerinde nelere dikkat ediyoruz? Saçların konumu ve cilt kırışıklıklarının varlığı burada etkili oluyor. Alnı çok açık, saç çizgisi geride olan bir kişide endoskopik yöntemler kullanılamaz iken saç çizgisi oldukça düşük ve dar alınlı bir kişide endoskopik yaklaşımları tercih edebiliyoruz.

Endoskopik Kaş Kaldırma Ameliyatı Nedir? Nasıl Uygulanır?

Endoskopik kaş kaldırma ameliyatı, şakak bölgesindeki saçlı deri içerisinde küçük, iyi gizlenmiş iki adet kesiden girilerek, deri altından kaş ve şakak bölgesindeki sarkmaları gidermek amacıyla uygulanan yukarı doğru sabitleme işlemidir. Endoskopik kaş kaldırmada küçük bir kesiden girilmesi, bu kesinden kaş kaldırma, göz kenarı yükselme hatta orta yüz bölgesindeki yanak sarkma işlemlerini düzeltmeye kadar birçok problemi birden çözmeye imkân veriyor.

Bazen yapısal olarak, bazense yer çekimi ve yaşlanmanın etkisiyle kaşlar ve gözler, güzel ve çekici görünenin aksine aşağıya doğru sarkar. Endoskopik kaş kaldırma ameliyatıyla, kaş kuyruğunun altında oluşan yığılma ve deri fazlalığı önlenebilir, gözlerin dış kenarlarında gözlerde bir çekiklik elde edilir. Endoskopik kaş kaldırma işleminde, ip ile asma tekniğinden farklı olarak deri altından yapılan serbestlemeler ve sonrasında yukarı yapılan sabitlemeler ile, operasyon yüksek etkili ve kalıcıdır.

Alet işler el övünür derler ya; iste burada bilgi işler cerrah sevinir gibi bir özlü deyiş yaratabileceğimiz bir durum mevcut. Küçük bir kesiden girip günümüzde çok adı duyulan kedi gözü, cat eyes, bella eyes, fox eyes, badem göz gibi birçok uygulamanın temelinde bu deyiş yatıyor. Doğru anatomi bilgisi ile yüz siniri gibi hassas yapılara saygılı olunarak istenilen fiziksel değişikliği sağlayabilmek.

Şüphesiz cerrahi anatomi bilgisine sahip olunmaz ise en ufak cerrahi girişimin yapabileceği gibi bu işlemlerde de istenmeyen sonuçlar ortaya çıkabilir.

Yıllardır sadece yüz ile uğraşıyor olmamız, sürekli kadavra kursları düzenliyor ve eğitimler veriyor olmamız işte bu cerrahi anatomi bilgisinin ilgili hekimlere aktarılmasını hedefliyor.

Endoskopik Kaş Kaldırma Ameliyatı Süreci

Operasyon, ameliyathane ortamında genel anestezi altında uygulanması gereken bir işlemdir ve yaklaşık 2 saat sürer. Operasyon sonrasında göz çevresinde şişlikler ve morluklar görülebilir. Ameliyat sonrasında uygulanan buz kompres ile şişlikler ve morluklar minimuma indirilebilir. Ameliyatta yapılan kesiler saçlı deri içerisinde olduğu için, endoskopik kaş kaldırma ameliyatından sonra herhangi bir görünür yara izi yoktur.

Endoskopik Kaş Kaldırma Ameliyatı Sonrası Süreç

Ameliyat sonrasında yüze buz uygulamak önemli bir post-op bakımıdır. Şişliklerin ve morlukların en az seviyede olmasını sağlar. Endoskopik kaş kaldırma ameliyatı sonrasında, uygulanan germe işleminden kaynaklı olarak hasta ilk birkaç gün jest ve mimik yapmakta güçlük çekebilir. Bu, sarkık olan derinin toplanması ve gerilmesinden kaynaklanır ve geçicidir. İyileşme süreciyle hasarlı derinin onarılması ve yüzün yeni deri gerginliğine alışması ile normale dönecektir. Hastalarımızda, 7-10 gün arasında büyük ölçüde toparlanma görülür ve 7. günde yapılan kontrol sonrasında, hastalarımız genellikle normal yaşantısına döner.

Endoskopik Kaş Kaldırma Ameliyatı Etkisi Ne Zaman Görülür?

Operasyonun hemen sonrasında etki görülür. İlk iki haftalık süreçte, lifting etkisi çok yoğun ve yapay görülebilir, iki haftalık süreç sonunda tazelenmiş, rahatlamış ve gençleşmiş doğal bir germe etkisi ile hedeflenen etki görülür.

Web sitemizdeki deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanıyoruz. Bu web sitesine göz atarak, çerez kullanımımızı kabul etmiş olursunuz.